Протягом багатьох сторіч у моди вкрай непрості стосунки з людським тілом і харчовими розладами, вона диктує певні стандарти краси змушуючи людей то набирати то скидати вагу за допомогою переїдання або виснажливих дієт. Останнє серйозне обговорення небезпеки впливу моди на суспільство відбулося в 90-х, коли трапився “Героїновий шик”.
Що таке «Героїновий шик»?
Героїновий шик або вбивчий гранж – це напрям у моді 90-х років, що характеризується блідою шкірою, темними колами навколо очей та хворобливо худорлявою статурою моделей, так званий “цинічний тренд” який викликав неоднозначну реакцію тогочасного суспільства.
Героїновим його назвали через те, що у 90-х роках ціни на героїн знизились і серед американців зросла кількість наркоманів. Вживання наркотичних речовин перестало бути заняттям нижчих верств суспільства і трансформувалося в нове масове захоплення.
Як стиль набув популярності?
Все почалось з британської фотографині Корінн Дей, а точніше, з її фотосесії з Кейт Мосс під назвою “Summer of love”. Саме ці фотографії прославили майбутню фото-модель, якій на той час було 15-років.
Фотографія з цієї фотосесії з’явилась на обкладинці журналу «The Face». В результаті, модель та авторку фотосесії звинуватили в пропаганді анорексії і педофілії та обізвали цей стиль «героїновим шиком». Хвороблива худорлявість Мосс настільки дратувала спільноту, що постери з її зображенням регулярно зривали зі стін,а поверх зображення Кейт писали: “Нагодуй мене”. У якийсь момент “героїновий шик”, обличчям якого була Кейт привів її до наркотичної залежності.
Через декілька років цей стиль набув неабиякої популярності, велику роль в цьому зіграла рекламна кампанія Келвін Кляйн у 1992 році. Спільно з Кейт Мосс було створено фотографії у спідній білизні бренду.
Марка була розкритикована публікою і звинувачена у пропаганді дитячої порнографії та анорексії. Не дивлячись на критику стилю, не всі вважали популяризацію моди на тіло ненормальним, жінки, а особливо дівчата бачили в ній богиню, ідеал до якого треба тягнутись. Ідеалізувалися й способи досягнення такого типу фігури. Деякі моделі їли серветки аби вгамувати голод, як у легендарному сериалі «Королеви крику». Було багато випадків, коли дівчата помирали від анорексії, до якої їх довели «модельні параметри».
На початку 2000-х років тенденція почала гаснути, і зрештою й зовсім зникла. Цьому сприяла смерть відомого фотографа Давіде Сорренті.
Він був одним з головних фотографів “героїнового шику”. Сорренті почав вживати наркотики після знайомства з моделлю Джеймі Кінг. 4 лютого 1997 року Давіде помер від передозування наркотиками, забравши з собою “heroin chic”. У 1999 році Vogue опублікував на обкладинці фотографію бразильської моделі Жизель Бюндхен, зазначивши, що це зображення стане кінцем ери “героїнового шику”.
Чому “Heroin chic” повернувся?
Мода циклічна. Нажаль, до нас повертаються не тільки тренди на одяг, зачіски, макіяжі та манікюри, а й на фігуру. Так само сталося з “Heroin chic”. Коли це трапилось? Чому це різко стали обговорювати та шерити на просторах інтернету? Давайте розбиратися.
Дехто вважає, що початок нової ери “героїнового шику” поклала Белла Хадід на Тижні моди в Парижі, продемонструвавши свою “худорляву” статуру на якій було створено “силіконову сукню”. Відео з показу поширювалось на просторах інтернету декілька тижнів та зібрало мільйони вподобайок та коментарів.
Дехто впевнений в тому, що повернув тенденцію показ Miu Miu, у якому взяла участь Лайла Мосс ( донька Кейт Мосс) та Кайя Гарбер (донька Сінді Кроуфорд), нагадуючи про «героїновий шик» не тільки схожістю зі своїми матусями, а й худорлявістю.
Однією з причин повернення “heroin chic” вважають сестер Кардаш‘ян, які, здається, відмовляються від своїх округлих форм та худнуть на очах. На Met-Gala Кім похвалилася своєю стрункою фігурою, яка була досягнута екстремальною дієтою. Зірка втратила 16 кілограмів за три тижні, аби влізти у легендарну сукню Мерлін Монро.
Що саме стало причиною повернення тенденції ніхто не знає, але вплинуло це на суспільство дуже стрімко. Сучасні дівчата під впливом трендів у Tik Tok, Instagram та інших соціальних мереж прагнуть мати тіло «янгола Вікторії Сікрет 2000х» та романтизують «героїновий шик» забувши, що останні 10 років мода пропагандувала «здорове тіло» та «бодіпозитивність». На подіумах та обкладинках відомих журналів з’являлись моделі Plus-size.
Індустрія моди роками відбудовувала здорові стосунки з тілом. Чи зруйнує «heroin chic» ці стосунки, чи стрімко пройде повз? Питання залишається відкритим.