“Кажуть не пощастить, якщо чорний кіт схоче дорогу перейти, але насправді навпаки. Тільки чорному коту і не щастить!”. Відома пісенька зі старого мультфільму про бездомного котика, повністю описує реалії життя цих милих створінь. І дійсно, який шанс зустріти на вулиці саме чорного котика? Можливо, він якраз і передвісник чогось хорошого?
Як чорних котів сприймають у різних країнах?
Ставлення до чорних котиків змінюється не тільки з плином часу, але й залежить від фольклору країни проживання.
Наближеним до наших повір’їв і стереотипів можна віднести історії Західної Європи, де цих милих котиків за часту асоціювали зі злими відьмами, чарами та нещастям. У середньовічній міфології Британії, котів асоціювали з вовкулаками, які могли перетворюватися на людей і шпигувати за звичайними містянами. Через подібні забобони, люди не нехтували грубою силою й дуже масово винищували чорних котів.
У Німеччині, де є традиція святкувати Гелловін, образ чорного пухнастика і відьми нерозривно пов’язаний.
Головними атрибутами відьом завжди були:
- гострий капелюх,
- котел із зіллям,
- чарівна мітла,
- чорний кіт – фамільяр.
Вважається, що якщо кіт перейде вам дорогу з правого на лівий бік – чекати біди, але якщо з лівого на правий, то це вже принесе щастя.
У Шотландії та Великобританії вважається, що чорний вусань передвісник вдачі. Молодій дівчині рекомендують заводити котів саме чорного кольору, адже тоді відбою від залицяльників не буде.
Японська фігурка Манекі-неко, частенько зображується саме в чорному кольорі. Ця фігурка зветься котом удачі та грошовим талісманом. Фігурка котика з піднятою вгору лівою лапою приманює не тільки вдачу, але й грошовий достаток та добробут.
А ось в Єгипті любов до чорних котів напряму залежить від їхньої віри в Богиню Бастет, яка керувала всіма пухнастиками і дуже їх любила. Тож люди з радістю приймали до себе нового члена родини, аби заслужити її прихильність та захист.
Українські повір’я щодо котиків
Кіт в українському фольклорі дуже часто фігурував як персонаж колискових та казок. Він був тісно пов’язаним з потойбічним світом і світом снів. Одначе, мати вдома котика вважалось необхідним, адже вони могли забирати негативну енергію господарів і їх гостей, виступали так званим оберегом.
Сам по собі котик міг захищати власника і будинок від темних сил, тож коли сім’я тільки заселялась в хату, першим обов’язково запускали кота. Ця традиція і досі збереглась у багатьох селах України.
Саме чорні коти справлялись з нечистю найкраще, тому вони були вірними супутниками мольфарів та відунок. Ні один обряд не проходив без пухнастих помічників.
Чорні коти в літературі та мистецтві
Як вже зазначалось вище, чорний кіт – невіддільна частина фольклору та історії багатьох країн. Тож не дивно, що в літературі та мистецтві він займає не останнє місце.
Ось кілька найвідоміших згадок чорних котів зі світової літератури:
Багіра
Найвідоміша чорна кішка, яка “всюди ходить сама по собі”. Зображена у творі Кіплінга “Мауглі”, загадковою та вольовою пантерою.
Кіт-Баюн
В українському фольклорі володар снів та колискових. Містичне створіння, яке зображується великим кудлатим котом. У байках та казках постає не тільки як позитивний герой, але й ще один спосіб налякати неслухняну малечу.
Платон
Страхітливе оповідання Едгара Аллана По “Чорний кіт”, говорить саме за себе. У ньому образ кота грає важливу роль в сюжеті. Долю котика не можна назвати райдужною, господар вчинив з ним неймовірно жорстоко, за що потім і поплатився. Адже саме кіт змусив господаря відплатити сповна.
Зображенням чорного котика прикрашають, щорічно тисячі будинків на свято Гелловін. Його образ є популярним в мультиплікації та коміксах. Наприклад, у мультфільмі “Кораліна” чорний кіт виступав у якості поводиря у паралельний світ для головної героїні. Чимось нагадує білого кролика та Алісу?
Нещодавно на екрани вийшов мультфільм “Удача”, у якому головна героїня потрапляє у місто, де саме створюється і постачається удача, а також, де народжується невдача. Чорний котик виступав у ньому, як певний посередник, адже на власній шкірі міг відчути і те, і те.
Чи є абсолютно чорний кіт?
У всьому світі вже неймовірна кількість змішаних порід чорних котів. Але Асоціація любителів кішок офіційно зазначає – 22 породи, які можуть бути суцільно чорними.
Котики можуть мати хутро:
- вугільно-чорне,
- чорно-сіреньке,
- та чорне з відтінком коричневого.
Бомбейський кіт – порода, яка здатна похизуватися найчорнішим хутром. Статус “абсолютно” чорного котика, може отримати пухнастик, який має:
- чорні подушечки лапок,
- чорний носик,
- відсутню рижуватість,
- колір “насичений вугільний” від коренів до кінчиків хутра.
Чорний кіт символ удачі й щастя
Пухнасті котики – це вже певна частинка щастя. Переглянувши всі історичні факти, можна сміливо зазначити, що більшість вважає чорних котів передвісниками удачі та щасливої долі. І велика кількість страшних історій про них, це всього лише стереотипи та забобони, адже:
- вони забирають негативну енергію,
- здатні заспокоїти господаря,
- у холодний період виступають чудовим пухнастим обігрівачем,
- слугують вірним компаньйоном.
Та й взагалі, кожен сам визначає у що йому вірити. Тож чи не краще, кожного разу, коли вам пощастить зустріти чорного кота на своєму шляху, просто всміхнутись і побажати собі хорошого і продуктивного дня.
Дуже цікава та повчальна стаття,багато чого ,вже проживши досить довго,я навіть не знала.Автор,розкрив дуже багато цікавого.Молодець,дякую!!!