Теніс в Україні досі залишається рідкісним і в чомусь навіть елітним видом спорту. Але успіхи таких професіоналів, як Еліна Світоліна, Леся Цуренко, Марта Костюк показують, що стати зіркою тенісу, народженою в нашій країні, можливо. А якщо у вас немає професійної кар’єри на кшталт Федерера, Надаля або перерахованих українських тенісистів, то хороша якість гри – це ще й можливість корисного дозвілля, І, принаймні, дуже хороший варіант працевлаштування – стати тренером з тенісу. Саме таким шляхом пішов Андрій Амірханян, який сьогодні набирає дитячі колективи і проводить персональні тренування для любителів різного віку в Черкасах (і не тільки).
Так, теніс коштує дорожче, ніж футбол або баскетбол для батьків (і дорослих). Але в Україні корти є буквально в будь-якому обласному центрі і багатьох заміських готелях, новачкові зовсім не обов’язково купувати спорядження (ракетку і м’ячі) – їх вам здадуть в оренду. А якщо ви ходите на групові заняття, то витрат буде зовсім небагато вище, ніж в танцях, у футболі або в іншій спортивній секції. Виходить, що є тенісні перспективи в Україні? Відповісти на це та інші питання допоможе тренер Андрій Амірханян.
Чому варто грати в теніс?
Як і будь-який вид спорту, заняття тенісом позитивно впливають на координацію і реакцію, зміцнюють організм, допомагають бути в хорошій фізичній формі, покращують витривалість і силу. Це також розвиває увагу, стратегічне мислення. Завдяки тенісу відбувається своєрідне психологічне загартування – адже це індивідуальна дисципліна, де все залежить від самого тенісиста. Але при цьому потрібно навчитися стримувати емоції або правильно використовувати свій психоемоційний стан.
«Теніс – це не контактний вид спорту, який зменшує травматизм, у порівнянні з футболом, баскетболом і хокеєм», – каже Андрій Амірханян. – Це добре як для дітей, так і для людей похилого віку, адже їм не потрібні зайві проблеми зі здоров’ям. А згідно з дослідженнями, проведеними в Британії, з’ясувалося, що шанувальники тенісу живуть довше, ніж цінителі інших видів спорту. Так, якщо біг і плавання додає до довголіття близько 3-3,5 років, то популярна гра з ракеткою майже 10. А теніс сьогодні став спортом для будь-якого віку, і з трьох-чотирьох років дітей відправляють в тенісні школи вчитися азам гри. З появою легких ракеток і м’яких легких м’ячів навіть маленьким дітям стало простіше освоювати технічні аспекти гри.
Як стати професійним тенісистом?
Щоб грати в теніс професійно, потрібно тренуватися з дитинства. Сьогодні це висококонкурентний вид спорту, тому немає історій успіху, в яких людина приходить на тренування в зрілому віці і через певну кількість років стає успішним.
«Не обов’язково займатися з 3-4 років, щоб стати професіоналом, – каже Андрій Амірханян. – Так, Надаль почав в 5 років, але, скажімо, Федерер – в 8 років. А молодий італієць Яннік Сіннер до 13 років займався тенісом і гірськими лижами, і тільки після цього визначився з пріоритетом для себе. Але в будь-якому випадку професіонали – це ті, хто займається з дитинства.
Як виховати майбутню зірку тенісу?
Є багато прикладів того, як колишні або нинішні тенісисти приходили до успіху. Але просто повторюючи за ними, гарантувати результат не можна. На жаль, готових рецептів, як виховати зірку тенісу, немає, каже Андрій Амірханян. Факторів багато – талант, працьовитість, певний набір особистісних якостей, кількість вкладених грошей.
«У певному віці можна сказати, чи є у молодого гравця шанси на професійну кар’єру чи ні», – підтверджує Амірханян. – Як правило, для дівчат (дівчат) перспективи стають зрозумілі раніше – в діапазоні 14-16 років можна сказати, чи буде успіх в професійному турі чи ні. Саме тому серед топ-100 в світі сьогодні є дівчата 16 років. Для хлопчиків (boys) все трохи складніше. Розкриваються вони пізніше – раніше майже до 19-20 років, зараз можна сказати, що на рік або навіть на 2 раніше. А все через талант Карлос Алькарас, який в 19 років вже виграв перший турнір Великого шолома – US Open, і майже відразу в 20 – другий – Вімблдон”.
Чи складніше виростити зірку тенісу в Україні?
Не можна сказати, що в Україні досягти такої мети складніше. Так, наприклад, в Іспанії є десятки тенісних академій, які дають результати. Але через них проходять тисячі і десятки тисяч дітей, і лише одиниці стають професійними тенісистами. Тобто наявність тенісної академії не є гарантією потоку зірок. При цьому грати в теніс в нашій країні все ж дешевше.
«Повноцінної тенісної спільноти в Україні немає, – сказав Андрій Амірханян. – Але йому нізвідки взятися, тому що середній клас суспільства в нашій країні тільки формується. На тлі не стільки конкуренції, скільки в тій же Іспанії, талановиті діти при належному підході домагаються результатів. І у нас є приклади – Світоліна, Костюк, Ястремська та інші. З часом, коли ми інтегруємося в європейську спільноту, у нас будуть знакові академії, для цього є передумови».
Чи правда, що для того, щоб гравець став професіоналом, потрібні великі інвестиції?
Для загального розуміння того, які вкладення потрібні в юного тенісиста, можна просто подивитися на вартість навчання в престижних академіях. Наприклад, в академії Рафи Надаля місяць навчання коштує близько 6500 євро. У річних програмах діють знижки, тому вийде від 50 до 65 тисяч євро. У школі Патріка Муратоглу ціни нижче – вони починаються від 30 тисяч євро. І вам не доведеться робити це протягом року, А десь 4-5, а то і більше.
“Навчання в Україні, звичайно, значно дешевше”, – каже Андрій Амірханян. – Навіть при щоденних тренуваннях (майже сім днів на тиждень) по дві години на день сума складе близько тисячі доларів США на місяць. У рік, відповідно, вона буде в 2,5-5 разів меншою, ніж в європейських академіях. Але серйозні вкладення потрібні і на етапі становлення – при поїздках на різні турніри. Переліт, проживання – мінімум на двох осіб – гравця і тренера, потім обов’язкові збори за участь в турнірах. Суми досить великі.
Одну історію мені розповів футбольний тренер Андрій Пархоменко. Його знайомий, бізнесмен з Києва, не пошкодував, що витратив гроші на тенісну кар’єру дочки. Вона їздила по європейських таборах і академіях, потім стала брати участь в юніорських турнірах, стала професіоналом, а потім одного разу прийшла і сказала батькові – я кидаю цей вид спорту. З тих пір він буквально не бере ракетку в руки. Пархоменко якось запитав у цього бізнесмена, скільки грошей ви витратили. Він відповів: майже мільйон. Пархоменко вирішив перепитати – ви ж не про гривні? Бізнесмен відповів – зрозуміло, що мова йде не про гривню.
Звичайно, можна вкласти і в меншу суму. Але для України та українців це великі гроші. Спонсори потрібні, а українські меценати інвестують в першу чергу в дівчат, тому що там менше витрат – попередньо зрозуміло, чи буде результат. І прикладів можна масу. З хлопцями все ще складніше.
Але не можна забувати, що навіть за межами професійного тенісу ті, хто чудово грає, мають прекрасні перспективи – тренерську кар’єру.
Як стати тренером з тенісу?
Теніс – технічно складний вид спорту, що вимагає точності і координації рухів. Тому найкращий варіант стати тренером – вміти добре грати самому. Залишається тільки навчитися показувати і розповідати підопічним, як освоїти ці ази.
«Наприклад, в деяких інших видах спорту основою тренерської роботи є курси, вища освіта і т.д., – розповідає Андрій Амірханян. — У тенісі це зовсім не обов’язково. Близько 90% тренерів у Черкасах – це ті, хто грав з дитинства, а решта 10% – це ті, хто навчився грати, а потім почав тренувати. Навіть людина, яка, умовно кажучи, тренувався всього рік, але вміє добре розповідати і показувати, може поставити основу гри. Дійсно крутий тренер, який вміє тримати м’яч, плюс забезпечити учневі мотивацію обіграти свого наставника – це екс-гравець – профі або займається з дитинства.
Я грав сам, більшість моїх колег грають в теніс з дитинства. Бувають винятки, але вони лише підтверджують правила. Валера Лемішко з Черкас – баскетболістка. Він прийшов у теніс приблизно у віці 30 років, коли його діти почали тренуватися. Навчилася за рік-два, сьогодні треную дітей сама. Він виконав колосальну роботу, і за це має особливу повагу. Але такий професіонал, як я, все одно бачить відразу, що він не займався з дитинства. Біомеханіка рухів дещо інша. Хоча він часто знімав себе для того, щоб прибрати зайві і неправильні руху.
Загалом, розповідаю синові, – продовжує Андрій Амірханян. «Ти тренуєшся, дивишся на Алькараза, Грішника, Руну. Вони є чудовим прикладом для наслідування. Але якщо ви не станете професіоналом, то точно зможете повторити шлях батька. І, повірте, це не межа мрій, а хороша кар’єра.
Тобто молодий гравець, який не досяг значних результатів як профі, не зникне?
Так, він буде затребуваний як тренер, вважає Андрій Амірханян. Якщо він засвітився в професійному спорті, навіть якщо у нього нічого не вийшло, то багато тенісних клубів України захочуть мати такого фахівця в своєму штаті. Банальний маркетинг – знак з профі, а ціни на тренування з ним вище. Знайдуться бажаючі.
Плюс до всього, якщо у вас є знання англійської або інших іноземних мов, ви завжди можете заробити на коучинг в інших країнах. Китай виглядає дуже перспективним з точки зору доходів. Також цікава Іспанія, адже місцеві фахівці дещо ліниві: ті, хто не працює в престижних академіях, є шанувальниками сієсти.
Скільки заробляють тренери з тенісу в Україні?
Заробіток тренера з тенісу безпосередньо залежить від його клієнтської бази. Чим він більший, тим вище заробіток. Це і плюс, і мінус одночасно. Наприклад, на початку повномасштабної війни, одразу після 24 лютого 2023 року, за словами Амірханяна, з Черкас навіть виїхало багато людей, які фактично опинилися в тилу. Перші два місяці заробіток був, але не великий. Що тут говорити, наприклад, про Харків.
«У наше місто приїхало кілька автобусів з Харкова, – розповідає Амірханян. «Їм було ще важче. Бажаючих грати в перші півроку майже не було. Лише пізніше ситуація трохи вирівнялася. Один колега зараз повернувся до Харкова і намагається вийти на довоєнні обсяги роботи, інший оселився в Черкасах і поступово набирає новачків.
Щодо заробітку. Моє персональне тренування за годину коштує від 400 до 500 гривень. Загалом спред у Черкасах – від 250 до 600. У Харкові ціни зазвичай коливаються в межах 400-500 грн, в Києві – можуть становити 700-1000 грн. Групові тренування зазвичай коштують трохи дорожче, тому що інтенсивність вище, дитячі – теж, Адже це зовсім інша робота – і тренувати, і розважати, і стежити за поведінкою. Влітку у мене близько 40 годин тренувань на тиждень. Взимку вона зазвичай менше. Приблизно скільки вийде можна порахувати самому.
Також тренери з тенісу іноді мають додатковий дохід. Хороші гравці можуть грати в парних аматорських турнірах на гроші. Такі змагання часто проводяться в різних містах, їх ще називають ProAm, тобто професіонал грає в тандемі з любителем (любителем) проти одних і тих же суперників. Так, любителі домовляються з профі і платять їм за це. Суми залежать від рівня турніру, Є призовий фонд тощо, але він може становити як $100, так і $500 на день (або за турнір). Правда, ті, хто активно тренується (а до 40 годин на тиждень – це багато), рідко беруть участь в подібних спортивних заходах.
Краще працювати на себе чи на клуб?
«Знаєте, у кожного з цих варіантів є свої плюси і мінуси, – вважає Андрій Амірханян. – Краще створити свій клуб – інвестувати в корти і отримувати як пасивний дохід (від оренди кортів), так і активний – від тренерської роботи. У такій ситуації тренер менше залежить від свого здоров’я. Умовно кажучи, ви хворієте або травмуєтеся (потягнули щиколотку) і поки ви лікуєтеся, доходу немає. А якщо у вас є свій клуб (а навіть якщо, умовно кажучи, кортів всього 2), то навіть при вимушеному простої буде певний заробіток.
Загалом, інвестиції в тенісну інфраструктуру в Україні є перспективною темою. Але під час війни, звичайно, і набагато ризикованіше.
Які досягнення Андрія Амірханяна як тенісиста і як тренера?
«Не можу сказати, що у мене є якісь вражаючі досягнення, – каже Андрій Амірханян. – Так, і хвалити себе неправильно. Як гравець у студентські роки я успішно виступав на Всеукраїнській універсіаді, якщо не помиляюся 16 років тому. Він зайняв третє місце в країні.
Як тренер, якщо чесно, я ще не виховав видатних тенісистів. Добрі надії на юніорів покладали Антон Лемішко та його старша сестра Олена. Це діти Валери Лемішко, про яких я вже згадував. Я треную їх з дитинства. У них хороша різниця у віці в 2,5 року. Антон потягнувся до старшої сестри. Обидва були досить перспективними. Але питання впиралося в гроші. Для хорошого потрібно було почати їздити на турніри в Європу з ними обома, Їх можна було помітити там, але таких фінансових можливостей у сім’ї не було.
Зараз у мене дуже багато цікавих дитячих тренувань від 7 до 15 років. Мій 8-річний син непогано підходить для свого віку. Але все може швидко змінитися. Є знайомий, дитині якого зараз 12 років, він об’єктивно дуже добре зіграв для свого віку. Але буквально півроку тому я сказав батькові – я більше не хочу грати в теніс. Зараз він займається волейболом.
Взагалі, головне моє досягнення в тому, що я займаюся улюбленою справою. У мене хороша робота, я тримаю себе у формі, досить спортивний для свого віку. Робота приносить нормальний дохід. Чого ще можна попросити?
Бліц-питання:
Як швидко можна навчитися грати в теніс?
Ооо, це найпопулярніше питання від новачків. У середньому, щоб стабільно перебивати через сітку з суперником, потрібно щонайменше від півроку тренувань. Якщо є досвід інших ігор з м’ячем, то іноді виходить швидше.
Чи легко відрізнити гравця, який грає з дитинства, від тенісиста, який почав пізніше?
Для досвідченої людини – так.
Навіщо ставити техніку, якщо я просто хочу грати?
Є таке питання. І тут відразу швидко відповісти не вийде. Так склалося, що 99% тенісистів грають приблизно з однією і тією ж технікою в тій чи іншій мірі. Так, є дворучний і одноручний бекхенд, і це головна відмінність. Але в іншому те, як м’яч крутять, подають, б’ють скибочкою, розбивають, згуртовують, все більш-менш однаково. Щоб переконатися в цьому, досить подивитися спортивну трансляцію.
Красивій грі, як і професіоналів, вчать тренера. Якщо хочеться просто розбити м’яч, можна не ставити техніку. Але ваша стеля навіть на любителя буде набагато нижче. А з точки зору естетики «тикання» м’яча – це, м’яко кажучи, не дуже добре.
Теніс – дорогий вид спорту? Чому?
Щодо інших видів спорту, так. Але вона поступово стає доступнішою. Оренда корту коштує від 300 грн. А баскетбольні, футбольні та волейбольні майданчики, як правило, безкоштовні. Плюс є і витратні матеріали в тенісі: це м’ячі, які досить швидко зношуються, а також струни на ракетці (хоча служать для любителів досить довго).
Чи всі професійні тенісисти багато заробляють?
Професіонали, які входять в ТОП-30 або навіть ТОП-50 світового рейтингу (https://www.atptour.com/en/rankings) для чоловіків і жінок, є мільйонерами. За перемогу в турнірах можна отримати навіть більше мільйона, плюс спонсорські контракти. Ті, хто входить в топ-50-200, частіше знаходяться в чорному, ніж в червоному. Але далі від 200 до 800-1000 в рейтингу йдуть такі які, в кращому випадку, беззбиткові. Чому? Ви не можете заробити багато в турнірах, в яких вони беруть участь. Але доводиться облітати їх по всьому світу, оплачувати себе, тренера, витрачатися на спорядження. Тому, поки ситуація із заробітком не зміниться, іноді краще закінчити кар’єру і піти на тренерську роботу, ніж бути, умовно кажучи, 500-й ракеткою світу.